مدیر

دکتر غلامعلی حداد عادل

معاون

نسرین پرویزی

 هیئت فنی

این هیئت متشكل از معاون و مشاور/ مشاوران گروه واژه‌گزینی است. كاربرگه‌هایی كه هر كارگروه برای عرضه در شورای واژه‌گزینی تهیه می‌كنند، پیش از شورا برای بررسی ساختاری و محتوایی به هیئت فنی ارائه می‌شود و پس از تأیید این هیئت با مهر هیئت فنی در شورای واژه‌گزینی مطرح می‌شود.

اعضای فعلی هیئت فنی: نسرین پرویزی، دکتر علاءالدین طباطبایی

مشاوران

مشاوران گروه واژه‌گزینی از میان كسانی برگزیده شده‌اند كه اطلاعات نظری و عملی در زمینهٔ واژه‌گزینی و اصطلاح‌شناسی دارند و در مورد مسائل مرتبط با این حوزه می‌توانند نظر مشورتی بدهند.

مشاوران گروه: دکتر سیدمهدی سمائی، دکتر علاءالدین طباطبایی، دکتر شهین نعمت‌زاده

شوراها
  •  شورای واژه‌گزینی

شورای واژه‌گزینی ابتدا در قالب یک شورا آغاز به‌کار کرد و در سالهای گذشته به پنج شورای هم‌ارز افزایش یافت. در سالهای اخیر به دلایل گوناگون به سه‌شورا تقلیل یافت. این شورا متشكل از تنی چند از اعضای پیوسته و اعضای وابسته و صاحب‌نظران در زمینهٔ واژه‌گزینی است که یک شورا صرفاً به بررسی تصویب واژه‌های عمومی و آن دسته از واژه‌‌های تخصصی که امکان عمومی‌شدن آنها وجود دارد یا عمومی‌شده‌اند، می‌پردازند و دو شورای دیگر بررسی و تصویب واژه‌های تخصصی کارگروههای واژه‌گزینی را برعهده دارد. از سال 1378 وظیفهٔ تصویب واژه‌ها از طرف شورای فرهنگستان به این شوراها تفویض شده و عملاً روند کار کوتاه‌تر شده است. جلسات شورای واژه‌های عمومی سه یا چهارماه یک‌بار و جلسات دو شورای دیگر هر هفته به طور مرتب تشكیل می‌شود.

اعضای پیوسته:  دکتر یدالله ثمره*، استاد بهاءالدين خرمشاهي، دکتر غلامعلی حدّاد عادل، استاد اسماعیل سعادت، استاد احمد سمیعی (گیلانی)، دکتر علی‌اشرف صادقی، استاد کامران فانی، استاد هوشنگ مرادی کرمانی، دکتر حسین معصومی همدانی، استاد ابوالحسن نجفی*، دکتر سلیم نیساری*

اعضای وابسته: دكتر ژاله آموزگار، دكتر هوشنگ رهنما، دكتر علاءالدين طباطبايی، دكتر لطيف كاشيگر، دكتر رضا منصوری

اعضای غیرپیوسته:دکتر محمدابراهیم ابوکاظمی، مهندس محمدرضا افضلی، مهندس محمدرضا بهاری، نسرین پرویزی، مصطفی‌کمال پورتراب*، دکتر علی پورجوادی، دکتر محمدتقی راشدمحصل، دکتر زهره زرشناس، دکتر قطب‌الدین صادقی، سیامک کاظمی، مهندس علی کافی، دکتر ایران کلباسی، دکتر مهشید میرفخرایی، دکتر شهین نعمت‌زاده، ابراهیم نقیب‌زادهٔ مشایخ، دکتر اسماعیل یزدی

(اعضایی كه فوت شده‌اند یا دیگر با فرهنگستان همكاری ندارند با علامت * مشخص شده‌ است)

  • شورای معین
  • شورای هماهنگی

برای هماهنگ كردن واژه‌های حوزه‌های مختلف لازم است واژه‌ها در شورایی كه نمایندگانی از متخصصان عضو كارگروه‌های مرتبط در آن حضور دارند مطرح شود تا حتی‌الامكان در مقابل هر مفهوم یك لفظ فارسی برگزیده یا ساخته شود. هرچند در مواردی كه شوراهای هماهنگی صلاح بداند می‌توان با توجه سابقه و كاربرد واژه در رشته‌های مختلف یك مفهوم را با برابرنهادهای مختلف پذیرفت.شوراهای هماهنگی که در حال حاضر در گروه فعالیت دارند:

شورای هماهنگی علوم:

شورای هماهنگی علوم مهندسی:

شورای هماهنگی علوم زیستی:

شورای هماهنگی حمل‌ونقل:

شورای هماهنگی علوم انسانی: (برحسب مورد تشکیل می‌شود)

شورای هماهنگی هنر: (برحسب مورد تشکیل می‌شود)

اعضای هیئت علمی
پژوهشگران و پژوهشیاران
واحد تدوین فرهنگ
  • ویراستار علمی
  • ویراستاران فنی
واحدهای اجرایی
  • کتابخانه
  • حروف‌نگاری
  • بایگانی
  • مالی
نمودار تشکیلاتی گروه واژه‌گزینی